Forside
Aktuelt
Nuværende udstilling
Kunstnere
Mia Cara
Optimismen er typisk for naivisterne. Det er altid godt vejr på billederne, solen skinner altid om kap med smilende mennesker og der er bestemt ingen sure mennesker.
Den glæde ved livet er karakteristisk for naivismen. Sådan siger Mia Cara, der har malet i nogle år og hurtigt fandt hen til den udtryksform, som hun syntes var den rigtige.
Optimismen er typisk for naivisterne
Hun bor selv på Amager og motiver fra Christianshavn og Amager indgår ofte i hendes billeder. For hende er detaljerne i et maleri vigtige. De skal være med til at fortælle den historie, der altid ligger gemt i billedet.
Mia Cara behøver blot at gå en tur i sit nabolag for at finde emnet for det næste maleri, og så er det hjem til staffeliet for at få indtrykket ned på lærred. For kort tid siden startede Cara sit eget galleri, kun for naivister. Så nu har hun :familien: omkring sig hele tiden og det passer hende rigtig godt.
Kunstkrise er ikke et ord naivister tager alt for alvorligt.
Se billeder
Tilmeld dig galleriets nyhedsbrev
Åbningstider
Mandag - Fredag
13:00 -18:00
Lørdag
10:00 -14:00
Søndag
13:00 -16:00
Galerie Knud Grothe
Jægersborg Allé 11
DK-2920 Charlottenlund
info@knudgrothe.dk
Tlf. (+45) 40 73 53 43